CoderDojo Türkiye

 CoderDojo ile çocuklar ve gençler kod yazmayı öğreniyor!

Stage-Co’nun organizasyonu ile Türkiye’de 2014 yılı başından bu yana devam eden CoderDojo Türkiye, 6-17 yaş arası meraklı çocuklar ve gençlere bilgisayar kodu yazmayı, basit programlar yapmayı, yaşlarına uygun ve eğlenceli şekilde öğreten bir sosyal harekettir. Geleceğin dilini geleceğin nesline öğretme misyonu taşıyan CoderDojo, İrlanda çıkışlı bir sosyal girişim. Gönüllü mentorlerimizin ve mekan sahiplerinin desteğiyle, her hafta ücretsiz kodlama atölyeleriyle ilerleyen bu hareket hızla büyüyor. Bugün 80 ülkede 1000’den fazla CoderDojo organizasyonu var ve Türkiye de onlardan biri!

Ücretsiz atölye çalışmaları, her hafta gönüllü mentörlerimizin desteğiyle devam etmektedir.

Justgiving üzerinden bağış yapmak için tıklayın! Gönüllü veya destekçi olmak istiyorsanız tıklayın!


CoderDojo’nun Hikayesi

2011’de James Whelton ve Bill Liao tarafından kurulan CoderDojo’nun hikayesi, İrlanda’da yaşayan James’in iPod Nanoyu hack ettikten sonra okulunda tanınması üzerine, daha küçük öğrencilerin kod yazmayı öğrenmek istemeleriyle başladı. Okulunda PBC Cork adında bir bilgisayar kulübü açtı ve orada temel HTML ve CSS kodlarını yazmayı öğretmeye başladı. Aynı sene bir girişimci olan Bill Liao ile tanıştı ve projeyi büyütmeye karar Haziran 2011’de İrlanda’nın Cork kentinde bulunan Ulusal Yazılım Merkezi’nde ilk CoderDojo açıldı ve büyük başarı kazandı. Cork’taki Dojo’ya Dublin’den de öğrenciler gelip gitmeye başladı ve kısa süre sonra Dublin’de Google’a ait Montevetro binasında bir CoderDojo daha açılmıştı bile.

Tamamen halka açık bir hareket olan ve kısa sürede yüzlerce başarılı ve gönüllü genç yetiştiren bu hareket sayesinde önce İrlanda’da, hemen ardından da dünyanın her yerinde CoderDojo’lar yayılmaya başladı. CoderDojo, amatörce başlayan ve bilgisayar yazılımının ilk evrelerini öğretmeyi hedefleyen bir girişim.

Aslında CoderDojo için, düzenli olarak bir araya gelen bireylerin gençlere ve küçüklere yazılım dünyasını tanıtan, ne işe yaradığını açıklayan ve onların da kod yazıp çalışan programlar hazırlayabileceklerini gösteren ve öğreten bir bilgisayar kulübüdür diyebiliriz. 6 ve 17 yaş arasındaki kod yazmayı, bilgisayar dili öğrenmeyi isteyen gençler, bir grup mentor rehberliğinde yazılım dünyasına adım atıp, Scratch ve Kodu gibi bilgisayar programlamaya giriş platformlarında öğrenmeye başlıyorlar.

CoderDojo Türkiye

10575175_712874338787477_8870532506015005820_oKüçüklerin bilgisayar dili ve kod yazmayı öğrendiği ve tamamen gönüllülük ile yürüyen CoderDojo Turkiye, ücretsiz atölye çalışmalarına Şubat 2014’te İstanbul’da başladı. Kısa sürede İstanbul’daki 6 noktaya, Eskişehir, Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Kocaeli ve Sakarya da eklendi, halen her ay yeni Coderdojolar açılmaya devam ediyor.

CoderDojo atölyeleri, İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerine yayılabilir, bütün çocuklar kod yazmayı, bilgisayar programı yapmayı erkenden öğrenip, ilgilerine göre programlar veya oyunlar yazabilirler. CoderDojo’nun olmazsa olmazları, gönüllü eğitmenler, haftada iki saat boyunca boş olacak bir toplantı odası veya derslik ve tabii istekli çocuklar. Bunların olduğu her yerde bir CoderDojo olması mümkün.

CoderDojo Türkiye ile ilgili en yeni bilgileri takip etmek, dojo buluşmalarının yerini ve zamanını öğrenmek ve kayıt yaptırmak için bizi takip edin!

Unutmayın…

cdjkidsCoderDojo buluşmalarına gelen çocukların, öncelikle her buluşma için kayıt yaptırmış olmaları ve yanlarında muhakkak bir laptop getirmeleri gereklidir.

Derslere başlamak için gelmeden önce: scratch.mit.edu websitesine gidip hesap açılması çok faydalıdır.

CoderDojo, bir kurs ya da sertifikalı eğitim veren bir kurum değildir. Tamamen gönüllülerden oluşan, ücretsiz ve iyi niyet mekanizması ile işleyen bir atölye buluşmasıdır. Herhangi bir eğitim kurumu ya da organizasyonla bağı yoktur, tek bağı, dünyanın farklı noktalarındaki diğer Coderdojolar‘dır. Bütün ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de ancak iyi niyetli destekçileri ve sponsorları ile yaşayıp büyümeye devam edebilir.

CoderDojo’yu birlikte büyütelim!

Gönüllülük ve destek ile yaşayan ve büyüyen CoderDojo Türkiye çocuklara ve gençlere bilgisayar programlamanın temellerini gösteren, elektronik, robotik ve yazılım dünyası ile tanıştırmaya hevesli bir grup istekli insan tarafından yaşatılıyor. CoderDojo’nun büyümesi ve yaygınlaşması için velilerimizin de organizasyon gönüllüsü veya Ninja (mentor) olarak destek vermek üzere katılımlarına açığız. Birlikte hızla genişleyebiliriz, ülkemizde her semtte, hatta her mahallede birer Coderdojo olsa fena mı olur? 🙂

CoderDojo Türkiye için ben ne yapabilirim diyorsanız, web sitemizi veya facebook sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Biz Kimiz?

ikimiz_edited

Türkiye’de CoderDojo’yu kurma ve yaygınlaştırma misyonu Stage-Co tarafından üstlenildi. Patrick Bosteels ve Neşen Yücel tarafından kurulan Stage-Co, girişimci firmaları (startup firmalar), yatırımcılar ve mentorlar ile bir araya getirmeyi hedefleyen bir platformdur.

Hedefimiz, Stage-Co’nun aktif olduğu ve tabii gönüllülerimizin olduğu her şehirde en az bir CoderDojo’nun olması, bu nedenle üniversite öğrencileri veya profesyonellerden gönüllü olmak isteyenler bizimle temasa geçerlerse seviniriz. Böylece, Türkiye’nin her yerinde CoderDojo’lar açarak bilgisayar programı yazmak için üniversiteyi beklemeyen gençler yetiştirebiliriz!


İletişim